Co je merino

Merino je 100 % přírodní ovčí vlna bez syntetických přísad. Získává se ze speciálně vyšlechtěného druhu ovcí, které se celý rok pasou v chladnějších a vlhčích oblastech Austrálie a Nového Zélandu. Vlákna merino vlny jsou mnohem jemnější než z tradiční vlny. Jednou z nejdůležitějších vlastností merino vlny je udržení ideálního mikroklimatu. Merino vlna oproti syntetickým materiálům dokáže dýchat, je vzdušná, reguluje vlhkost a teplotu těla.

JEMNOST

Merino vlákna použitá při výrobě produktů Black hill outdoor® jsou jemná, mají tloušťku mezi 18 – 23 mikrometry. Jemnost vlny se určuje podle průměru vlákna, který je měřen v mikrometrech. Vlna z ovcí merino je velmi jemná, měkká a málo lesklá v rozsahu od 15-25 mikronů. Čím je hodnota nižší, tím je vlákno jemnější. Vlna od 15 – do 21 mikronů se používá k výrobě oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou. Tloušťka vláken je rozhodující, protože hrubá 30 – 40 mikronová vlákna vlny se mnohem obtížněji ohýbají než merino vlákna. Nejčastěji chované ovce na Slovensku mají tloušťku vlákna 37 mikronů a více. V důsledku toho vzniká nepříjemný pocit píchání a svědění. Tenčí vlákna neškrábou, protože se při kontaktu s pokožkou ohýbají.

ODVÁDĚNÍ POTU

Odvod potu je z hlediska funkčnosti jedna z nejdůležitějších vlastností. Povrch vlákna odpuzuje vlhkost (je hydrofobní) a odvádí pot. Ten se odpaří nebo v případě, že mu v tom brání další vrstva oděvu, nasákne dovnitř vlákna, které je naopak schopno absorpce (je hydrofilní). Merino vlna je vysoce hydrofilní vlákno, což znamená, že dokáže absorbovat vysoké množství vlhkosti. Oblečení ze 100 % merino vlny dokáže nasát vlhkost až do 35 % svého objemu, aniž by to člověk pocítil. To znamená, že hřeje i když je mokrá, ale na pocit zůstává suchá.


TERMOREGULACE

Merino vlna má vynikající izolační a termoregulační vlastnosti. Skvěle izoluje i za mokra, je schopná přijímat a odvádět vlhkost. V létě vlněné materiály chladí, a naopak v zimě hřejí. Vaše tělo bude mít stejnou teplotu i při změně intenzity pohybu. Když je chladno a vlhko, merino vlákno vlhkost pohlcuje a vytváří takzvané sorpční teplo. V letním období merino vlna reguluje teplotu procesem ochlazování odpařováním, čímž vytváří chladivý pocit. Díky těmto vlastnostem můžete produkty Black Hill outdoor® nosit celoročně.


ANTIBAKTERIÁLNÍ SCHOPNOST

Vlna je proteinové vlákno, váže na sebe škodlivé látky včetně virů a bakterií, omezuje jejich rozklad a množení. Mimořádná schopnost vlny pohlcovat vlhkost a fragmentace vláken s velmi členitým povrchem s vysokým obsahem lanolinu, je důvodem proč vlněný oděv ani po opakovaném nošení nezapáchá. Zápach způsobují bakterie, které dávají přednost nechráněnému povrchu a hladkým vláknům, proto se bakteriím daří v syntetických materiálech. Vlněný oděv, stačí jen vyvětrat, čímž se případných pachů sám zbaví.


PRODUŠNOST

Prodyšnost je dána nepravidelnou povrchovou strukturou vlněného vlákna, které tvoří mikroskopické šupinky a jeho přirozeným zakroucením. Každé vlákno merino vlny dýchá z důvodu vnitřní struktury, i když je vlněná látka hustá, je výborně prodyšná. V merino vlně nemáte pocit lepkavosti ani nečistoty. Syntetická vlákna to nedokážou, jejich prodyšnost je omezená a určená množstvím mezer v látce.


VYSOKÁ UV OCHRANA

Přirozenou vlastností merino vlny je eliminace účinků UV záření, což mnohá syntetická vlákna nedělají vůbec nebo nedostatečně. (sluneční faktor – minimum UPF = 25)

OHŇUVZDORNOST

Voda a protein dodávají vlně přírodní ohnivzdornost. Vlna hoří při mnohem vyšších teplotách než syntetická vlákna. Zatímco počáteční plamen může způsobit tlení, nevznítí se. V porovnání se syntetickými vlákny se vlna při hoření netaví.

EKOLOGICKÝ MATERIÁL

Merino vlna je přírodní, biologicky odbouratelný a obnovitelný zdroj. Po několika letech se přirozeně rozloží a nezatěžuje životní prostředí.

HYPOALERGENNÍ VLASTNOST

Merino vlna eliminuje bakterie, roztoče i mikroorganismy. Nejsou známé žádné alergické reakce na vlnu. Tuto vlastnost nezaměňovat s alergickou reakcí na běžnou vlnu s velkým průměrem mikronů.

SAMOČISTICÍ SCHOPNOST

Merino vlna obsahuje lanolin (tuk z ovčí vlny), díky čemuž je antistatická, chrání ji před znečištěním, bakteriemi a jinými mikroorganismy. Garantuje vysokou úroveň samočisticí schopnosti (odpuzuje špínu) i při dlouhodobém používání.

ELASTICITA

Každé vlákno je zvlněné a přirozeně elastické, což zajišťuje vysokou odolnost a dlouhou životnost materiálu. Vlněné úplety jsou schopny natáhnout se až o 30 % a následně po vyprání se vrátí do původního stavu. Díky pružnosti vlákna se vlněné oblečení nemačká.

doručenie

V rámci ČR

doručení do 24 hod. nebo druhý den

záruka 3 roky

Záruka 3 roky

na zipy YKK

garancia

Garance

vrácení peněz

skladom

Veškeré zboží

skladem