Úžasné vlastnosti merino vlny

V současnosti se merino vlna stává stále populárnějším přírodním materiálem. Nejen pro pletení svetrů, ale také pro oblečení pro aktivní pobyt v přírodě a už i pro běžné dennodenní nošení. Proč se tomuto tradičnímu materiálu začíná říkat materiál budoucnosti?

Mohou za to její unikátní vlastnosti. Známou základní vlastností merino vlny je její hřejivost. Již méně známý fakt je, že merino vlna je schopna absorbovat vlhkost v míře až 30% svého objemu, což je mnohonásobně více v porovnání například s polyesterem. Navíc, vlhkost ve vlně se lehce zahřeje, nemáte proto nepříjemný, chladivý pocit při pocení.

Další výhody vlny merino:

Prodyšnost

Znáte ten pocit lepkavosti, když se zpotíte v syntetickém oblečení?

Syntetická vlákna sice ochrání před větrem a vlhkem, ale nedýchají. Jejich prodyšnost je omezena a určena množstvím mezer v látce. Oproti tomu, merino vlna, jako přírodní materiál, je výborně prodyšná, i když je vlněná látka hustě tkaná a neprofouká. Izoluje před chladem, větrem a odvádí pot, ale současně dýchá a proto je příjemná na nošení. Prodyšnost je dána jedinečnou strukturou vlněného vlákna, které tvoří mikroskopické šupinky, a jeho přirozeným zakroucením. V merino vlně nezažijete pocit lepkavosti ani nečistoty.

Hebkost

Vlákna merina jsou měkoučká, nepíchají jako běžné ovčí vlny. Nejměkčí a nejteplejší jsou pánská bunda Bojan a dámský kabát Jasna, jemné bundy mikinového charakteru jsou dámská bunda Vesna a pánská bunda Vojan.

Antibakteriální schopnost

Proč tak zapácháme, když se zpotíme v syntetickém oblečení?

Synteticky materiál sice odvede vlhkost na povrch, tam se však hromadí a vytváří dokonalé prostředí pro rozmnožování bakterií. Právě ty způsobují zápach a mimořádně se jim daří v hladkých vláknech syntetických materiálů. Oproti tomu; naše vlněné merino oblečení ani při dlouhodobém nošení nezapáchá. Vlna je proteinové vlákno, váže na sebe škodlivé látky včetně virů a bakterií, omezuje jejich rozklad a množení. Má výjimečnou schopnost pohlcovat vlhkost díky velmi členitému povrchu vláken a vysokému obsahu lanolinu. Vlněný oděv stačí jen vyvětrat, čímž se případných pachů sám zbaví.

Nemačkavost

Merino má přirozenou schopnost automaticky se vrátit do původního stavu.

Termoregulace

Myslíte si, že merino oblečení se nosí jen v zimě?

Zní to neuvěřitelně, ale zatímco v zimě vlněné materiály hřejí, naopak v létě chladí. V chladu a vlhku merino vlákno pohltí vlhkost a uvolňuje tzv. sorpční teplo. Při nárůstu teploty merino vlna začne odpařovat vlhkost a tím vytváří chladivý pocit. Fantastická termoregulace merino vlny způsobuje, že vaše tělo bude mít stejnou teplotu dokonce i při změně intenzity pohybu. Díky tomu můžete produkty Black hill outdoor® nosit celoročně. Většina modelů je vhodná jako vrchní nebo střední vrstva podle počasí.

Bezpečnost

Merino vlna je velmi bezpečná, protože je vysoce ohnivzdorná a nevytváří statickou elektřinu.

Voděodpudivost

Věděli jste, že merino vlna je přirozeně voděodpudivá?

Zatímco vnitřní struktura vláken přijímá vodu, povrch vlákna ji naopak odpuzuje díky jemné vrstvě vosku. Tato vrstva je tak stabilní, že ji nedokáže odstranit ani klasické praní doma, ani suché chemické čištění. Vosková vrstva zároveň chrání tkaninu před znečišťováním a vytvářením hlubokých fleků.

Trvanlivost a odolnost vůči špíně

Merino vlna je odolná vůči špíně, skvrnám a potu a není třeba ji tak často prát. I proto je oblečení z merina trvanlivější. Vlákna merina jsou mimořádně odolná vůči oděru a využijete je déle než pár sezón. Je to opravdu investice téměř na celý život.

UV ochrana

Počítáte při horských túrách s tím, že na každých 300 m výšky roste intenzita UV záření až o 4 %? Ve výšce 1 500 m je tedy o 20 % vyšší než u hladiny moře. Abyste se nevystavovali riziku poškození kůže, určitě používáte přípravky s ochranným faktorem. Ale mysleli jste také na oblečení?

Syntetické materiály chrání kůži nedostatečně nebo vůbec. Naopak, merino vlna přirozeně eliminuje účinky UV záření a její UPF (faktor ochrany oblečení) je vždy minimálně 25.