Udržitelná móda – odpověď na fast fashion

Žijeme rychlé, šílené časy. Spousta práce, informací, jídla, oblečení. Hodně všeho. Honíme se, hltáme nové věci, házíme do sebe potraviny a kupujeme stále více oděvů, které vůbec nepotřebujeme, ale chceme je. Neboť je má kolega, soused, souseda, bratr, sestra, tchyně. Jsou hezké, barevné, a hlavně levné. Především levné. Dostupné široké veřejnosti, každý týden nové a neokoukané. Synergie funguje, obchodní řetězce chrlí tuny textilu, ony prodávají, my kupujeme. Všichni jsou spokojeni. Fast fashion, jak se nazývá toto nákupní šílenství, je záležitost zdánlivě výhodná pro všechny zúčastněné strany. Jak pro prodávající, tak pro kupující.

Je to však opravdu tak?

Vaše pětieurové tričko z módního řetězce je vyrobeno z bavlny, kterou musel někdo někde vypěstovat. Aby ji vypěstoval v požadované kvalitě, musel ji hnojit pesticidy, herbicidy, chemicky postřikovat, zalévat litry vody. Na kilogram vlákna se spotřebuje více než dvacet tisíc litrů životodárné tekutiny. Někdo další musel bavlnu sesbírat, zpracovat a vytvořit z ní triko. Nabarvit, zabalit, poslat přes půl světa až k nám do nákupního centra a do skříně.

Ten někdo je člověk přesně jako my, jen má tu smůlu, že se narodil v Indii, Bangladéši nebo na Filipínách. Aby módní značky dosáhly co nejnižší ceny svých produktů, nutí lidi pracovat deset až čtrnáct hodin denně v nelidských podmínkách za minimální mzdu. Často se na práci podílejí i děti. Bezpečnost práce řeší málokdo. Při postřicích se nepoužívají ochranné pomůcky, při barvení také. Barviva plná těžkých kovů se vypouštějí do řek, hynou ryby, churavějí lidé. Staré stroje v továrnách nemají bezpečnostní prvky. Budovy, ve které jsou umístěny šicí dílny, mají často poškozenou statiku.

Takže prodávající je spokojen, kupující také. Trpí však lidé, kteří textil vyrábějí, a je dost možné, že časem budete i vy. Proč? Právě proto, že na výrobu se spotřebuje příšerné množství chemikálií, které se vám pomaloučku, ale jistě z každého módního kousku, který jste si koupili, dostávají do těla. Nesmíme zapomínat ani na přírodu. Tam, kde byla kdysi jezera, jsou kvůli fast fashion a pěstování bavlny pouště, z řek, kdysi plných života, jsou dnes smradlavé, zapáchající stoky.

Zpomalme, používejme zdravý rozum

Eco-friendly definuje počínání, které nijak neubližuje přírodě, neznehodnocuje její zdroje. Jedná se o zcela jinou formu fungování společnosti, výroby, nakupování, využívání služeb a zdrojů. Zpomalení, klid, pohodu, a hlavně o používání zdravého rozumu. Uvědomění si toho, co vlastně člověk ve skutečnosti potřebuje.

Stále více lidí razí cestu slow fashion. Při nakupování to znamená orientování se na kvalitnější značky, trvanlivější a nadčasové oděvy, které lze využít io několik měsíců či let, aniž by se zničily nebo vyšly z módy. Zaměřování se na lokální výrobce, na slovenské firmy, které nejen nakupují a prodávají, ale přímo oděvy vyrábějí a dodržují všechny zásady trvale udržitelné módy a eko-friendly výroby. Nepoužívají chemicky upravené materiály, nevyužívají k práci děti a neponižují své zaměstnance nízkými platy a nevyhovujícími pracovními podmínkami. Pozornost se zaměřuje na kvalitní přírodní materiály, jako je například merino vlna, a ignorují se trička, mikiny a kalhoty z nekvalitní bavlny nebo umělých vláken.

Myslet eko-friendly se oplatí

Faktem je, že oděvy od lokálního výrobce, navíc z merino vlny nebo jiného přírodního materiálu, jsou na první pohled dražší. Je to způsobeno zvýšenými náklady na zaměstnance, ale co je hlavní, především mnohem větší kvalitou, kterou je vidět i cítit. Takové výrobky však vydrží při standardní péči roky. A když už nakonec doslouží, bez obtíží se v přírodě rozloží a zanechají v ní jen minimální, téměř nepostřehnutelnou stopu.

Je to už sice obehraná písnička, ale v případě slow fashion, udržitelné módy, mnohem více než v jiných případech opravdu platí, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. U malinko vyšších vstupních nákladů v konečném důsledku ušetříme nemalé peníze, které bychom museli jinak neustále investovat do nekvality. Ušetřené prostředky můžeme použít na jiné, mnohem smysluplnější věci nebo případně na výlety s rodinou do přírody, kterou koupí oděvů od lokálních výrobců pomáháme chránit.