Soňa Kopčoková: recenze na Black hill outdoor

Merino vlna. Tento materiál znám už déle. O vlastnostech merino vlny jsem si nejprve nastudovala a později jsem výrobky z merino vlny vyzkoušela i sama na sobě. Proto bych vám ráda přiblížila mé zkušenosti s tímto populárním materiálem.

Co je merino vlna a proč ji volím na dlouhý závod

Je to přírodní materiál vyrobený z ovčí vlny speciálního druhu ovcí. Merino vlna je velmi jemná a příjemná na dotek, výborně odvádí vlhkost a reguluje teplotu, proto nedělá pocit chladu, i když se člověk zpotí.

Skutečnou hodnotu pro mě merino oblečení přineslo, až když jsem přesedlala na delší vzdálenosti - 100 km závody, 100 milové závody, vícedenní přeběhy, multiday závody a pod. Když člověk má běžet dva, šest nebo jedenáct dní v kuse a má na sobě 20litrový běžecký batoh, kde většinu místa zabere povinná výbava, zváží si, zda bude brát nějaké oblečení pro výměnu. Stačí vrstvy na chlad a déšť. A tak jsem na závod tipu 300 km kolem Mont Blanc, nebo 3-denní proběh Tater zvolila merino vlnu (a produkty jiné značky). Jako její jedinou nevýhodu vidím jemnost materiálu. Při mých hodinách a kilometrech běhu, bylo tričko brzy plné dírek a tak bylo znehodnoceno. Proto jsem se v minulosti znovu vrátila k syntetickým materiálům.

Jak jsem se seznámila se značkou Black hill outdoor

Jednou jsem ale natrefila na značku Black hill outdoor. Slovenskou značku. V nabídce měli produkty vhodné přesně pro mé potřeby, navíc vyrobeny ze špičkových materiálů. Ultralehká řada oblečení obtažená na těle se mi hned zalíbila. Design spodních vrstev je jednoduchý, materiál tenký a příjemně měkký.

Rozhodla jsem se jejich produkty vyzkoušet. Ale když, tak pořádně. Čekal mě týden intenzivních tréninků na Stubai. Ráno běh, přes den skialp, večer posilovna. Tak to mám ráda. Na vyzkoušení nového oblečení jsem se rozhodla celý týden aktivního tréninku absolvovat v jednom tričku, jedněch spodních kalhotách a v jedněch ponožkách. Bez praní. Po každé fázi tréninku jsem tričko, spodní kalhoty a ponožky dala jen vysušit.

Mé postřehy a hodnocení merino oblečení Black hill outdoor

Zajímalo mě několik vlastností merino oblečení:

  • 1: jaký budu mít pocit na těle při pohybu. Ideální spodní vrstva je pro mě taková, o které nevím.
  • 2: pach, a to na místech, kde se potím při zátěži nejvíce.
  • 3: odolnost materiálu. Předešlá zkušenost s tenkým merino oblečením jiné značky byla taková, že po pár dnech intenzivních tréninků se objevily první dírky.

Týden a 40 hodin tréninku přezkoušeli moji výbavu a merino oblečení značky Black hill outdoor hodnotím takto:

  • 1: Teploty se pohybovaly od +3°C do -15°C. Spodní vrstva mi vytvářela dokonalý tepelný komfort. Při pohybu mi stačilo tenké spodní triko, legíny a jedna vrstva nahoře. Když jsem se zpotila, vlhkost mě nechladila, tričko se na mně bez problémů osušilo. Poutka na palce na tričku vydržela nekonečně mnoho oblékání a svlékání bez porušení.
  • 2: Co se týče pachu – po intenzivnějším běhu jsem pach cítila. Po osušení na ramínku pach zmizel. Po týdnu jsem tričko oprala ručně ve studené vodě a neviděla jsem na něm žádné známky týdne plného každodenních tvrdých tréninků.
  • 3: Ponožky mi vytvářely optimální tepelný komfort. Při běhu v teniskách, i při skialpu v lyžařkách, jsem je měla jako jedinou vrstvu. Noha byla v komfortu i v intenzivním pohybu, při běhu a také při sjezdech na lyžích.

V neposlední řadě mě potěšil i střih trička až do poloviny beder. Mám to tak ráda, spodek zad si chci chránit. Celkově značku Black hill outdoor za mě hodnotím 10 bodů z 10. Překonala všechny mé potřeby a očekávání. Jsem ráda, že mám kousky, které využiji při mých dalších dobrodružstvích.