Merino vs. syntetická vlákna? Přírodě to není jedno.

To, že na merino nedáme dopustit, je zjevné. V době, kdy v obchodech převládá oblečení z pokrokových syntetických materiálů s nejvymakanějšími „fičurkami“, je za naším nadšením pro merino vlnu mnohem více, než jen její skvělé funkční vlastnosti. Je to samotná příroda.

Jako outdooroví nadšenci k ní máme blízko, milujeme čas strávený v ní a věříme, že každý z nás je svým dílem zodpovědný za její ochranu. A také proto jsme velkými fanoušky merino vlny. Merino je totiž 100% přírodní a udržitelný materiál.

Co to znamená v praxi? A co se děje při nošení syntetického oblečení?

Začněme přímo u zdroje. Merino vlna se získává z ovcí, které se pasou na pastvinách. Tráva roste, ovečky také, rozmnožují se a produkují vlnu. Farmáři ovce ostříhají, vlna opět doroste. Jednoduchý koloběh přírody, díky kterému je merino vlna snadno obnovitelný a trvale udržitelný zdroj. Z vlny se ušije oblečení, vynosí se a když doslouží, vlna se může zrecyklovat nebo zkompostovat. Je totiž docela rozložitelná. Podle studií to jednomu kusu oblečení bude v půdě trvat asi 3-9 měsíců (závisí samozřejmě na tloušťce a hustotě vláken). V půdě se tedy vlna přemění na kompost a poskytne výživu. i pro trávu na pastvině. Koloběh pokračuje.

(Samozřejmě, některé kusy merino oblečení obsahují i nevlněné části, např. zipy či knoflíky. Ty bohužel zatím kompostovat neumíme, ale předtím, než merino oblečení navrátíme do přírody, ujistěme se, že je zbaveno všech nerozložitelných dílů.)

  

Merino vlna je materiál, se kterým si umí příroda snadno poradit. Vyrobila si ho totiž sama.

Plastu se tak lehce nezbavíme

Představte si nyní oblečení z polyesteru či podobných syntetických vláken. Ty se vyrábějí z ropy. Samotný polyester se nachází ve více než polovině veškerého vyráběného oblečení (toho se vyprodukuje až 150 miliard kusů ročně) a rozhodně se nerozkládá tak snadno. Všechny částice polyesteru, které kdy byly vyrobeny, naleznete na naší planetě dosud. Za dobu, kdy se merino oblečení rozloží v půdě, to polyesterové nejeví ani náznak degradace. Uhlíková stopa polyesteru je větší, než stopa letecké dopravy a tak není divu, že samotný oděvní průmysl je po tom ropném druhým největším znečišťovatelem planety.

Moře mikroplastů

Nejde však jen o to, co se stane s oblečením poté, co doslouží. To, zda se jedná o přírodní nebo syntetický materiál, totiž není jedno ani během jeho nošení. Mnohé plasty se dnes naštěstí dají recyklovat a znovu využít například iv módu, čímž se alespoň částečně redukuje množství nově vyrobených syntetických vláken. Na výrobu jedné fleecové mikiny stačí zrecyklovat 25 plastových lahví. Zní to docela ekologicky, co myslíte?

  

Syntetické plasty zaplavují obchody i oceány.

Závěr

Pravdou je, že právě fleece (který je nejčastěji vyráběn z polyesteru) velmi snadno uvolňuje mikročástice plastu do okolí. Při praní takové bundy se do vody uvolní 81-250 000 mikroskopických kousků, které dohromady mohou vážit přes jeden gram. Čističky vod tyto mikroplasty zachytit nedokážou, putují tak dále do řek a oceánů. Jen pro představu, až 35 % plastů ve světovém oceánu tvoří právě mikroplasty z oblečení. Ty se dále dostávají také do ryb, do půdy a dokonce do lidského těla. Mikročástice se však průběžně do prostředí uvolňují z každého syntetického oblečení a to nejen při praní. Vlivuje na to sluneční záření, vlhkost i mechanická námaha. Plasty tedy mají v přírodě svůj vlastní koloběh. O rozsahu následků na naše zdraví a zdraví naší planety zatím můžeme vést jen dohady.

Otázka ekologie a udržitelnosti se v současnosti dostává do popředí stále více. I tak malá rozhodnutí, jako je výběr oblečení, mají svůj velký význam. Přírodní a obnovitelné materiály jsou jistě tou lepší volbou. Koupí merino oblečení asi nezachráníme svět, ale alespoň částečně tak můžeme přispět k redukci plastů. Merino vlna je totiž vyrobena samotnou přírodou a tak si ji do té přírody s radostí a dobrým pocitem oblékneme.

Zdroje:

https://brenmicroplastics.weebly.com/project-findings.html

https://publications.parliament.uk/pa/cm201719/cmselect/cmenvaud/1952/1952.pdf

https://www.innovationintextiles.com/research-shows-merino-fabrics-biodegrade-rapidly/