Jak čistit a ošetřovat oblečení z merino vlny

Úžasný materiál, který má své místo v téměř každém šatníku. I to je merino. Díky svým specifickým vlastnostem nezapáchá, nehoří a dokáže se čistit samo. Přesto je někdy nezbytný lidský zásah. Poradíme vám, jak se o merino vlnu postarat, když ji jednou za čas musíte vyprat nebo vyčistit.

Merino vlna doslova změnila módní průmysl. Její výhody jsou opravdu široké a lze je aplikovat celou řadou různých způsobů. Kombinuje styl a funkční vlastnosti. Jde o ideální volbu pro někoho, kdo chce ve svém outfitu nejen dobře vypadat, ale také se cítit skvěle. Tato vlna pochází z ovcí Merino a obsahuje keratin stejně jako lidská pokožka. To je důvod, proč je měkká a velmi příjemná k nošení.

Oblečení z merina je odolné vůči ohni a velmi dobře absorbuje vlhkost. Nezapáchá a má dokonce samočistící schopnosti. Není ho třeba prát velmi často, čímž šetříte nejen čas a peníze, ale také životní prostředí. Méně čisticích prostředků znamená menší zátěž na přírodu, což ocení každý, kdo k ní má pozitivní vztah. A když už čtete tento článek, věříme, že mezi ně patříte.

Přesto však občas potřebuje vaši péči. Merino vlna je specifický materiál a příležitostné vyprání nebo čištění vyžaduje dodržení několika jednoduchých pravidel.

Kdy a jak čistit merino

1. Perte ručně nebo v pračce na 30°

Stejně jako kašmír ani oblečení z merino vlny nemusíte prát po každém nošení. Zůstane hezčí, pokud jej budete prát každé 2-3 nošení, co se týče kontaktního oblečení (merino trička, funkční prádlo apod.). Spíše pouze v případě potřeby. U merino bund není nutné tak časté praní, nejčastěji až v případě viditelného zašpinění. Abyste merino vlnu udrželi měkkou a svěží, je třeba prát ji šetrně – buď ručně nebo v pračce na 30° při použití módu na jemné prádlo.

2. Použijte šetrný prací prostředek

Vyhněte se standardním čistícím prostředkům, jejichž chemikálie by se mohly zachytit v tkaných vláknech, ze kterých se merino vlna skládá. Chemické přípravky mohou v některých případech vyvolat zvláštní reakci, která oblečení poškodí. Pro praní, ať už ruční nebo v pračce, doporučujeme lanolínový prací prostředek, který je speciálně určen pro vysoce kvalitní textilie, jakými je i naše oblečení z merino vlny. Tento čistící prostředek nejen šetrně očistí vaše oblečení, ale vlákna chrání před dalším znečištěním či před bakteriemi a jinými mikroorganismy. Tak, jak je jemný k vašemu oblečení, je ik vaší pokožce a je vhodný i pro alergiky.

3. Oblečení sušte rozložené

Merino oblečení je nejlépe sušit rozložené, např. na vysoušeči či na ručníku. Uchovejte jej mimo dosah tepla (tedy zapomeňte na radiátor), aby se nedeformovalo, případně nesrazilo.

4. Vyhněte se bílidlům a rozjasňovačům

Na merino vlnu za žádných okolností nepoužívejte čistící prostředky, které obsahují bělidla nebo rozjasňovače.

5. Merino má rado vlhkost

Pokud nemáte čas na čištění, nechte oblečení zavěšené přes noc někde na vzduchu. Můžete jej zavěsit iv koupelně, zatímco se budete sprchovat. Pára z horké vody merino vlnu omladí.

6. Nenechávejte jej v koši na prádlo

Oblečení byste neměli nechávat dlouho v koši na špinavé prádlo už vůbec ne tam, kde dáváte k praní i spodní prádlo.

7. Skvrny co nejdříve opláchněte

V případě skvrn je třeba merino vlnu opláchnout studenou vodou. Pokud je to nutné, můžete k umytí použít již zmíněné jemné mýdlo nebo saponát.