7 superschopností merino vlny: v čem se ukrývá její síla?

Merino vlna je základ všech našich kousků. Proč? Jednoduše proto, že je skvělá a při dobrodružstvích v přírodě, na cestách i ve městě funguje přesně tak, jak potřebuješ. Podrží tě za všech podmínek a tak tě nic neomezuje při tvých zážitcích. Její přirozeným kvalitám se nevyrovná žádné jiné vlákno – přírodní ani syntetické. V čem je její tajemství?

Ovčí vlna se v oblečení používá odpradávna ai ta klasická má velmi podobné kvality – například takové norské svetry odolaly po staletí všem módním trendům a stále patří na severu k nejpraktičtějším kouskům oblečení. Tradiční ovčí vlna má však jednu nevýhodu: funguje sice výborně, ale škrábe a píchá. V tomto má merino vlna navrch – je mnohem jemnější a příjemnější k pokožce, proto je narozdíl od tradiční vlny pohodlnější pro nošení. Ale pojďme pěkně po pořádku.

Odkud je merino vlna?

Merino vlna pochází ze speciálně vyšlechtěného druhu ovcí merino, který je sice původem ze Španělska, ale velmi rychle zdomácněl na jižní polokouli, zejména v Austrálii a na Novém Zélandu. Jsou mimořádně odolné, protože v horách, kde žijí, musí snášet poměrně tvrdé podmínky – v letních vedrech i v zimních mrazech ošlehaná větrem vanoucím od oceánu se musí ovečka cítit komfortně a to právě díky své vlně. Tyto novozélandské hory jsou nejlepším testovacím a výrobním prostředím, které jen tak nějakou laboratoř nenahradí.

 

Merino ovce se vyznačují jemnou vlnou a také svojí odolností vůči náročným klimatickým podmínkám.

Všechno je to v detailech

Pomůžeme si trochou vědy. Merino vlna se vyznačuje svojí jemností – její vlákna dosahují průměru do 24 mikrometrů (to je miliontina metru), ty nejjemnější dokonce jen 11 mikrometrů. Pro srovnání, tloušťka lidského vlasu se pohybuje mezi 50-100 mikrometry. Díky tomu je merino vlákno ohebnější a při kontaktu s pokožkou se jí přizpůsobí mnohem jednodušeji než standardní vlněné vlákno, které je tužší a proto může vyvolávat pocit škrábání. Přestože je vlákno jemné, je zároveň mimořádně složité a komplexní. Narozdíl od jiných vláken, ať už polyesteru nebo i rostlinných vláken jako bavlna, len či hedvábí, vlněné vlákno není hladké – má nepravidelnou strukturu složenou z mikrošupinek. Ty zaručují jedinečné termoregulační schopnosti, ale také schopnost regulovat vlhkost či dokonce množení bakterií. Povrch vlákna je pokryt lanolinem - vosku podobnou vrstvou, díky které je vlna odolná, přirozeně voděodpudivá a jen tak snadno se neušpiní. Uvnitř se naopak ukrývá velmi jemná spirálovitá struktura, která zase dodává vláknu flexibilitu, elastičnost a odolnost vůči mačkání. Veškerá supersíla merina je tedy ukryta v těch nejmenších detailech a na těch si příroda dala záležet!

Co to znamená v praxi a jaké superschopnosti má merino vlna?

    • Je expert na termoregulaci

    V překladu: merino funguje jako tvoje osobní klimatizační jednotka. Díky struktuře vlákna je skvělým izolantem – když je třeba, zadržuje teplo a bezkonkurenčně hřeje a naopak přebytečné teplo, které vyprodukuješ při náročných výkonech propouští ven. V létě zase vytváří jakousi obrannou bariéru, která teplo nepropustí z vnějšího prostředí k tělu. Merino vlnu tedy můžeš nosit celoročně a nemusíš se jí bát ani v létě, doporučujeme si tehdy vybrat kousky z lehčího merino úpletu. V zimě je zase nepřekonatelná kombinace vlněných vrstev, a to iv nejtužších mrazech. Merino tedy neustále udržuje tvou komfortní tělesnou teplotu nezávisle na tom, jestli je zima nebo teplo – přesně tak, jak funguje i na ovečkách, pamatuješ? ;)

    • Dýchá spolu s tebou a odvádí vlhkost od těla

    Díky nepravidelné struktuře svých vláken je ovčí vlna vysoce prodyšná. Pot rychle odvádí od těla a uvolňuje jej do vnějšího prostředí odpařováním. Jasně, že ani to nejvymakanější vlákno nezabrání pocení, když podáváš výkon, ale díky superschopnostem merina tvoje pokožka zůstane rychle suchá a nemusí tě trápit nepříjemný pocit mokra a lepkavosti. Když vypotíš víc, než se z vlny stíhá odpařovat (nebo máš na sobě další neprodyšnou vrstvu), vlákna pot jednoduše nasají a tebe tak udrží nadále v pohodě – ovčí vlna dokáže nasát až 30% svého objemu. Hodí se proto i pro náročné výkony.

    • Merino vlna nezapáchá a je hypoalergenní

    Správně. Merino kousky můžeš nosit opakovaně a stále je nebude cítit poté. Tajemství se opět ukrývá v jedinečné struktuře vlákna: ta neposkytuje bakteriím příliš přátelské prostředí a navíc lanolin, kterým je vlákno pokryto, má antibakteriální a protiplísňové účinky. Že co to má společného se zápachem? Samotný pot totiž nepáchne, zápach vzniká až při jeho rozkladu působením různých bakterií. A jelikož merino brání bakteriím v množení, zápach nemá co způsobovat. Jen si to zkus porovnat s polyesterovým tričkem, které už po pár hodinách výkonu nepříjemně páchne. Merino oblečení můžeš v pohodě nosit i týden vkusu a tvé okolí z toho nebude odpadávat... tedy jedině, pokud se dozví o této superschopnosti! ;) Tato vlastnost přímo předurčuje merino do terénu na dlouhé treky, stanovačky, či cestování, kdy rozhodně nemáš čas prát a díky tomu, že ti stačí méně oblečení, šetříš i místo v batohu.

    • Merino je měkké, příjemné k pokožce a elastické

    O této vynikající kvalitě, která mu dává velkou výhodu oproti tradiční ovčí vlně, jsme už mluvili. Jemná vlákna neškrábou pokožku a výborně se nosí i přímo na těle (na nejspodnější vrstvy doporučujeme zvolit ten nejjemnější úplet). Vlákna jsou přirozeně elastická, neomezují při pohybu a dávají ti tak volnost při tvých aktivitách.

     

    Merino je opravdový supermateriál: je maximálně funkční a to v každém ročním období a v každém počasí.

      • Je nenáročné na údržbu

      Ano, je to přece jen vlna a na tu je třeba jít při praní jemně. Ovšem narozdíl od jiného oblečení, to z merino vlny stačí prát minimálně. Jelikož nezapáchá a díky lanolínu je odolné i vůči zašpinění, většinou jej po výkonu stačí dobře vyvětrat a jednou za čas mu dopřát omlazující kúru na vlhkém vzduchu. Díky přirozené elasticitě vláken jej můžete sbalit do batohu, aniž by se pomačkalo.

      • Ochrání tě před UV zářením, vodou i ohněm

      Už to možná začíná vypadat, že opravdu přeháníme, ale merino vlna dokáže i to! Merino vlákna mají přirozený SPF faktor mezi 25-50, skvěle se tedy hodí na hory, kde je sluneční záření přece jen o něco intenzivnější. Kromě toho má díky lanolínu voděodpudivé účinky, funguje tedy jako výborná vrchní vrstva i ve sněhu či za slabších srážek. A když si večer sedneš k táboráku, spolehlivě tě ochrání i tam. Vlna a lanolin, který obsahuje, totiž přirozeně tlumí tlení a tvé oblečení se jen tak nerozhoří. Kdyby se vlna i zapálila, vlákna se neroztaví a nepřiškvaří jako syntetika. Kromě ohnivzdorného obleku je to tedy nejbezpečnější volba na posezení u ohně :)

      • Je ekologické a vymyšlené samotnou přírodou

      A řekněme si upřímně, lépe než příroda to nevymyslí nikdo. Vlna je 100% přírodní a udržitelný materiál. Zátěž na životní prostředí se při její produkci se syntetikou nedá ani porovnat (vždyť si jen porovnejte ovce na paši a ropné vrty v oceánu) a když po letech doslouží, díky další superschopnosti zmizí po pár měsících beze stopy! Dá se jednoduše zkompostovat a nevytvoří tak zbytečný odpad – je totiž plně biodegradovatelná (pouze z ní nezapomeňte odstranit zip ;) ).

      Co z toho všeho vyplývá?

      Ve zkratce to, že merino vlna je opravdový supermateriál. Její vlastnosti jsou důvodem, proč po ní sáhnout pokaždé, když se chystáš na hory, procházky, sportovní aktivity, na cesty ale klidně i do města a na každodenní nošení. Všechny její výhody se prostřednictvím promyšlených modelů a kvalitního šití snažíme dostat k vám, abyste je využili naplno při každém výkonu. Za nás je to tedy jednoznačná volba.

      Pokud jsme tě přesvědčili, podívej se na naši nabídku a vybav se supermateriálem už na nejbližší dobrodružství ;)